Automatyka – co warto wiedzieć?

Automatyka  –  co warto wiedzieć?
Progres technologiczny jest na pewno procesem, który wiele korzyści dał człowiekowi. Są mimo to komentatorzy, którzy zauważają wady. Nie odpowiada im to, że na przykład podczas produkcja człowiek przestaje być konieczny.

Urządzenie zarządzające energią Salus 091RF

Autor: Intro Media
Źródło: Intro Media

Automatyka przemysłowa narodziła się w pierwszych latach tamtego wieku. Nowatorską seryjną produkcję pojazdów osobowych rozpoczął słynny amerykański magnat, Henry Ford. Aktualnie sporo przedsiębiorstw woli zainstalować w sali produkcyjnej roboty, niż zatrudnić więcej personelu. W wielu branżach nie pracuje już masa drobnych robotników, a niewielka kadra kontrolerów, nadzorujących całość i obsługujących komputery.

Można się z tymi narzekaczami spierać, ponieważ nie można zastopować postępu. To nieunikniona sprawa. Poza tym powinno się spojrzeć na zalety tej technologii. Zautomatyzowane zabezpieczenia przeciwpożarowe zabezpieczyły już miliony ludzi przed zgonem w ogniu.

strona główna - ww.afg.poznan.pl

Źródło: http://www.afg.poznan.pl/

Egzemplifikacji takich zabezpieczeń jest wiele. Należy tu opisać automatyczne sterowanie drzwiami ognioodpornymi, które zamykają się w razie zaprószenia pożaru, by nie rozprzestrzeniał się dalej. Bezpieczeństwo ludzi sporo zawdzięcza też wykrywaczom dymu, które od razu uruchamiają natryski gaśnicze w miejscach, w których pojawia się niebezpieczny dym.

centrala przeciwpożarowa

Autor: D+H
Źródło: D+H

Dym jest niebezpieczniejszy, niż sam ogień, szczególnie w halach fabrycznych, w których składuje się wiele trujących surowców. Ich podgrzewanie może przywołać szkodliwe trucizny, potrafiące uśmiercić człowieka niemal natychmiast. Każdy większy hangar produkcyjny lub przechowalnia muszą być zaopatrzone w klapy dymowe, które w sytuacji pożaru(zobacz gaszenie gazem) otwierają się same, by wydmuchać szkodliwe opary na zewnątrz budowli. Systemy odcięć ogniowych tutaj:

Na zakończenie tekstu mała ciekawostka, połączona z automatyzacją. Rok temu we Wrocławiu zbudowano jeden z najwyższych budynków w Polsce – Sky Tower. Wieżowiec ten posiada automatycznie zwierające się okna – okna pvc wrocław w czasie burzy. Automatyzacja chroni przed stratami w postaci zniszczonych szyb, bo wichura na wysokości ponad 100 metrów potrafi dmuchać z zabójczą prędkością.