Bezpieczny plac zabaw naszego dziecka.

Bezpieczny plac zabaw naszego dziecka.
Place zabaw to często jedyne miejsce, w którym dzieci spędzają czas po szkole. Jeśli opiekunów nie stać na wysłanie swoich pociech za zajęcia nadobowiązkowe, przydomowe podwórko to dla nich dobra sposobność, aby poprzebywać na nim wraz z rówieśnikami. Jednak aby miejsce to było w sam raz do zabawy, oprócz znajdujących się tam drabinek,hustwek, powinno przede wszystkim spełniać normy bezpieczeństwa. Rodzice musza mieć gwarancję, że zezwalając bawić się swoim pociechom na placu zabaw, nie stanie im się krzywda.

plac zabaw

Autor: Brisbane City Council
Źródło: http://www.flickr.com

Poszczególne elementy i poziom ich konstrukcji powinien być odpowiednio dopasowany do właściwiej grupy użytkowników. Dorośli muszą zadbać o to, żeby umieszczać dzieci na urządzeniach dobranych do ich lat. Na placach zabaw nieustannie dochodzi do wypadków wynikających ze złego projektu urządzenia lub wadliwego podłoża.Regulacje ustawowe zawierają normy, jakie muszą dopełniać strefy bezpieczeństwa między umieszczonymi urządzeniami i tworzywa, z których powinno być wykonane podłoże. Optymalne nawierzchnie na place zabaw, pozwalają uniknąć wielu groźnych sytuacji.Na ogół spotykamy się z placami zabaw, które mają naturalne podłoże. Piasek, trawa, kora drzew są łatwo dostępnym surowcem tłumiącym. Jednak nie da się użyć go do wszystkich rodzajów placów zabaw. Jeśli plac zabaw ma być bardziej skomplikowany, zawierać części umieszczone na znacznej wysokości, w tym wypadku lepszym rozwiązaniem będą nawierzchnie syntetyczne. Wytyczne, na temat wykorzystywanych składników budowlanych określa europejska norma EN1177.Wszystek typ nawierzchni ma swoje wady i zalety.

Zaciekawił Cię nasz temat? Jeżeli tak, to przejdź do kolejnego artykułu i czytaj dalej chemia budowlana o tym, co bardzo Cię interesuje.

Do często występujących modeli podłoża, obok naturalnych, należą również te w postaci zielonych mat, nazywane jako sztuczna trawa. Do jej plusów można uwzględnić bezproblemowość z jaką dostosowuje się do naturalnego podłoża. Oprócz tego nie zrywają się ani nie ulegają innym uszkodzeniom. Wspólne place zabaw mają przede wszystkim podłożesztuczne. Jest to spowodowane dużą możliwością stosowania syntetyków na kostkę,beton,asfalt oraz niewielki kosztem utrzymania. Ważnym elementem tego typu gruntu jest poliuretanowy klej (zobacz: klej do wełny mineralnej) do drewna. Ta trwała powłoka łącząca jest niezastąpiona przy innych pracach wykończeniowych i montażowych. Scala ze sobą różne typy materiałów, wytwarzając odporne na czynniki biologiczne spoiny.

Inną metodą wykładania nawierzchni pod place zabaw są gumowe płytki lub maty. Ich budulec – kolorowy granulat – również wiązany jest ze sobą przy pomocy kleju poliuretanowego. Tego rodzaju tworzywo posiada duże właściwości absorpcji uderzeń, stąd też minimalizuje przyczyny wypadku. Do jego dodatkowych pozytywnych cech zaliczyć można również: estetyczny wygląd, a także konstrukcję, która pozwala na swobodny wzrost trawy.