Co należy wiedzieć o budowie domu jednorodzinnego – od czego rozpocząć oraz czym kierować się w trakcie wyboru projektu

Co należy wiedzieć o budowie domu jednorodzinnego – od czego rozpocząć oraz czym kierować się w trakcie wyboru projektu
Posiadanie swojego domu jest marzeniem chyba większości osób. Sam zakup działki nie powoduje, że można postawić na niej budynek – konieczne będą odpowiednie dokumenty. Co należy zrobić, by uzyskać pozwolenie na budowę?

Kupujemy działkę

Odzież robocza

Autor: Walt Stoneburner
Źródło: http://www.flickr.com

Jak najbardziej pierwszym krokiem do posiadania swojego domu jest kupienie właściwej działki (działki na wynajem w Toruniu). W trakcie poszukiwań powinniśmy pod uwagę wziąć takie kryteria, jak umiejscowienie, wielkość czy sąsiedztwo. Ważne jest także to, na jakim obszarze mieści się ewentualne miejsce na nasz dom. Jeżeli okolice często nawiedzają powodzie, należy pomyśleć czy nie jest dobrze szukać czegoś innego – w końcu budowa domu to poważna inwestycja, a szkoda wkładać gotówkę w budynek, który trzeba będzie odremontować tuż po zamieszkaniu w nim. Ponadto decydując się na działkę sprawdźmy jakie są warunki zabudowy w tym konkretnym miejscu. W tym celu trzeba iść do urzędu gminy bądź zbadać te wytyczne na witrynie internetowej (jeżeli jest taka ewentualność). Tu dowiesz się więcej: .

Wybieramy projekt

Jeżeli już staliśmy się posiadaczami upragnionej działki we właściwej lokalizacji oraz wiemy jaki budynek możemy na niej postawić, musimy przejrzeć projekty domów jednorodzinnych, jakie urzeczywistniają konkretne wymagania. Można też zamówić niniejszy projekt u architekta z uprawnieniami. Niezależnie od tego czy zdecydowaliśmy się na gotowy projekt domu czy też na skorzystanie z usług specjalisty, który uwzględni nasze osobiste potrzeby i oczekiwania, musimy także sporządzić plan zagospodarowania działki. Powinien on obejmować nie wyłącznie lokalizację samego budynku na działce, lecz także drogi dojazdowe, szambo lub studnię. Powinniśmy też starać się o tzw. promesy przyłączeniowe. Sprawdź więcej: modne projekty domów małych.

Zabiegamy o pozwolenie na budowę

Zanim zaczniemy prace budowlane, musimy zdobyć we właściwym urzędzie specjalne pozwolenie.

Podobne wiadomości znajdują się tutaj – więcej zobaczysz na stronie, którą również dobrze jest poznać. Naturalnie jeśli omawiana tematyka jest dla Ciebie warta zainteresowania.

Do wniosku o wydanie takiego dokumentu trzeba będzie załączyć plan zagospodarowania przestrzeni, wyciąg z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a także poświadczenie prawa własności do działki i wspomniane już powyżej promesy dotyczące przyłączy mediów.