Czy opłaca się wybudować dom?

Czy opłaca się wybudować dom?
Dla osób dążących do samodzielności i niezależności, jednym z kuszących rozwiązań, nad którym warto się zastanowić może być budowa własnego domu. Koszty, w zależności od lokalizacji, mogą być niższe, niż wykończony pod klucz dom na sprzedaż lub kupno nowego mieszkania od dewelopera w ścisłym centrum większego miasta.

Trudnym zadaniem wydaje się wyliczenie całkowitych kosztów budowy domu. Sprawę komplikuje fakt, że na realizację inwestycji wpływa dużo aspektów – można jednak zlecić to odpowiednim fachowcom w tej materii czy przeszkolić się samodzielnie (nieruchomosci-mazowieckie.com.pl/)

domy pasywne

Autor: www.schueco.pl

Nie wliczamy też oczywiście ceny kupna działki pod budowę, bo w tym aspekcie ceny powiązane są z miejscem, które nas interesuje.

Wszelkie koszty można zaliczyć do jednej z czterech głównych grup. 1. Stan zerowy, czyli wszelkie prace ziemne takie jak fundamenty, ściany, stropy i schody (zobacz jakie drewno na schody wewnętrzne) zlokalizowane poniżej linii gruntu. 2. Stan surowy, otwarty, czyli ściany konstrukcyjne i działowe, stropy, schody, szkielet dachu a także materiały izolujące.3. Stan surowy, zamknięty, czyli stolarka okienna i drzwi.4. Prace wykończeniowe – etap absorbujący najwięcej pieniędzy – instalacje, tynki, posadzki itd..

Pamiętać trzeba, że rozważając gotowe domy na sprzedaż, część z tych kosztów również będzie leżała po naszej stronie (chyba, że wybierzemy opcję „pod klucz”, która z pewnością będzie droższa).

Dużym ułatwieniem będą gotowe projekty domów, które często zawierają w sobie już wyliczone koszty budowy. Dzięki temu mamy świadomość ile będzie kosztowała budowa naszego domu. Warto zwrócić uwagę na gotowe projekty m. in. właśnie z tego powodu. Średni koszt zakupu gotowego projektu wynosi ok.

Nie ustępuj! Prosimy Cię, kontynuuj czytanie (http://www.ath.pl/Product/rvdsfpid/system-athena-21/rvdsfcatid/sklep-18) fajnych tekstów. Może Ci w tym pomożemy? Zapraszamy zatem do naszej nowej strony.

2000 zł. Są to jednak pieniądze prawidłowo wydane, dlatego, że pozwalają nam na wybranie takiego projektu, który będzie przedstawiał nasz, wymarzony dom.

Ponieważ koszty wydawane na budowę domu są jednymi z najwyższych, jakie ponosimy w naszym życiu, warto się tym zainteresować, aby zdecydować się na taki dom, który będzie nas cieszył. Często zdarza się, że mamy ”w myślach” dany projekt, ale nie potrafimy architektowi go wyjaśnić. W tej sytuacji przeglądanie gotowych szkiców domu może nam pomóc. I tym samym da możliwość zaoszczędzić sporą kwotę pieniędzy, którą trzeba by zainwestować w zlecenie indywidualnego projektu.

Niezależnie od tego, jakim budżetem na budowę domu dysponujemy, musimy brać pod uwagę minusy, z których często najważniejszym jest umiejscowienie budowy. Nie da się ukryć, że aby zamieszkać w wygodnym miejscu często trzeba jednak zdecydować się na tańszą, gotową ofertę od dewelopera, który kupując większą działkę ma okazję zmniejszenia kosztów jednostkowych. Trzeba też pamiętać o wygodzie jaką daje wykonanie wszystkich robót i załatwienie najważniejszych formalności, dotyczących budowy domu przez dewelopera. Pozostaje więc przemyśleć wszystkie korzyści i konsekwencje i wybrać odpowiadające nam rozwiązanie.