Czym są dachy zielone?

Czym są dachy zielone?
Dachy odwrócone, nazywane również dachami zielonymi, posiadają obecnie wielu miłośników. Występowały zresztą już bardzo dawno temu. Wówczas funkcję ozdobną ze względu na piękno rosnących tam roślin. Kilka lat temu udowodniono jednak, że tego rodzaju rozwiązanie może dawać sporo dodatkowych korzyści.

Nazwa dachu odwróconego pochodzi stąd, że dachy standardowe buduje się z warstwy izolacyjnej, na której umieszczona jest warstwa dowolnego pokrycia dachu. W dachach zielonych z kolei warstwy te położone są na odwrót.

Ta najnowsza wiadomość (https://roletomat.pl/info/dla-kogo-sa-rolety-zewnetrzne) została przygotowana specjalnie dla ciebie. Sprawdź ją, by pozyskać zupełnie nowe fakty. Zapraszamy do nas!

Bierze się to z tego, że należy odizolować budynek od wilgoci pochodzącej z roślin i środków, jakimi są nawożone i podlewane. Zazielenianie dachów tego rodzaju może odbywać się na dwa sposoby. Pierwszy z nich, intensywny, oznacza posadzenie roślin i pielęgnowanie ich, nadając im wymaganą formę. Metoda ekstensywna to umieszczenie roślin i zostawienie ich, by rozwijały się w dowolny sposób.

Ekologiczne systemy dachowe - POBURSKI Dachtechnik Sp. z o. o.Jest znaczny wybór roślin, które można hodować na dachu. Trzeba pamiętać jednak, że bardzo dużo zależy od trwałości i nośności dachu. Można na przykład w takim miejscu hodować wyłącznie trawy i mchy. Możliwe jest także posadzenie krzewów i karłowatych drzewek. Rośliny należące do intensywnych nie mogą być zostawione sa samodzielny rozrost, ponieważ wówczas rozrastają się za bardzo. Najważniejszą zasadą przy dobieraniu roślin na dach odwrócony jest to, że nie powinny one posiadać zbyt rozbudowanych i daleko sięgających korzeni. Oprócz tego można kierować się wyglądem rośliny i tym, ile czasu można poświęcić na pielęgnację roślin.

Posiadanie dachu zielonego niesie za sobą rozmaite korzyści. Ważny jest wygląd, dachy takie, w szczególności z roślinnością intensywną, mogą wyglądać bardzo atrakcyjnie. Ponadto rośliny w takim miejscu pochłaniają wilgoć i filtrują wodę. Znaczną zaletą jest również fakt, że rośliny mogą pochłonąć hałas nawet do 50dB, w ten sposób tworzy się dobrą izolację od hałasu. Powinno się pamiętać, by przy konstrukcji dachu zastosować właściwie dopasowane i dobrej jakości materiały jak na przykład profile dylatacyjne Dzięki temu dach (polecana płaska dachówka) będzie wytrzymały i będzie dobrze spełniał swoje funkcje.