Do czego potrzebny jest nam nam komin?

Do czego potrzebny jest nam nam komin?
Budując budynek powinniśmy nie tylko zadbać o wybudowanie należytych ścian z najnowocześniejszych materiałów, tak by nasz nowy dom spełniał współczesne wymagania ochrony środowiska, lecz także takie, które pozwolą nam zaoszczędzić finanse przez obniżenie straty ciepła. Stosujemy więc przeróżnego typu systemy dociepleń, bo pragniemy by nasz dom był wygodny oraz niedrogi w utrzymaniu.

Planując konstrukcję dom przewidujemy też jaką metodą będziemy go nagrzewać. Sposobów jest sporo. Można stosować piec – (powołaj się na nas) centralnego ogrzewania lub grzanie gazowe. Ale możemy także wykorzystać nowoczesne kominki z systemem nadmuchów, który poprzez systemy kominowe (więcej na ) będzie rozprowadzać ciepło po wszystkich pomieszczeniach. Najlepiej od razu zaplanować budowę odpowiedniego dla naszych wymagań komina, który efektywnie odprowadzi z naszego domku spaliny (wkg.pl/oferta/branze/ochrona-srodowiska/) wyprodukowane przez wybrany piec czy kominek. By było to bezpieczne, należy zastosować odpowiednie materiały, w tym specjalne pustaki kominowe na strop teriva, całkowicie odporne na niszczący wpływ spalin. System kominowy powinien być dostosowany do rodzaju pieca jaki zostanie w budynku zamontowany tak, żeby oba te elementy współdziałały ze sobą w sposób bezawaryjny oraz bezpieczny.

Murowanie ścian z pustaków ceramicznych

Autor: ATLAS
Źródło: ATLAS

Regulacje prawa budowlanego – poza wybudowaniem komina – wymagają, aby w pomieszczeniach bez okien (takich jak umywalnia piwnica bądź aneks kuchenny) zrealizowano właściwy system wentylacji, doprowadzający do pomieszczenia świeże powietrze i odprowadzający powietrze zanieczyszczone na zewnątrz budynku. Zwykle wykorzystuje się w podobnych przypadkach wentylację grawitacyjną, polegającą na wykorzystaniu różnic temperatur pomiędzy powietrzem wewnątrz i na zewnątrz budynku. Ponieważ – jak wiemy – gorące powietrze jest lżejsze od zimnego, dokonuje się przepływ powietrza.

W miejsce ciepłego do domu dostaje się chłodne, zaś ciepłe uchodzi na zewnątrz. Proces ów powtarza się nieprzerwanie. Aby jednak system taki mógł działać prawidłowo, potrzebne będą specjalne pustaki wentylacyjne. Są one stworzone w taki sposób, aby w przewodzie wentylacyjnym realizowała się samoczynnie wymiana powietrza.
Efektywne działanie systemu kominowego i systemu wentylacyjnego jest bardzo ważne dla zachowania dobrego samopoczucia i bezpieczeństwa domowników, dlatego warto poświęcić tej tematyce właściwą ilość czasu oraz funduszy.