Hipoteczna renta – co powinno się czynić, ażeby nie stracić na dożywociu

Hipoteczna renta – co powinno się czynić, ażeby nie stracić na dożywociu
Na naszym rynku proponowany jest produkt pod mianem „dożywotnia hipoteczna renta” (lub podobną), zorientowany na seniorów – posiadaczy majątku. Niesie on jednak za sobą nie jedynie korzyści, ale też ryzyko.
Budowa układów o dożywotnią rentę hipoteczną, która dostępna jest w ofercie paru spółek, oparta została na rozporządzeniach przepisu cywilnego o dożywociu oraz (zależnie od oferty) rencie.

zszywacz
Ogólnie renta hipoteczna jest to przeniesienie prawa własności posiadłości na spółkę w zamian za wypłatę nestorowi dożywotniej renty oraz zapewnienie mu prawa mieszkania w oddanej posiadłości (renta hipoteczna). Istotne jest, że spółka pozyskuje prawo do posiadłości od razu z chwilą zawarcia umowy. Uprzedni posiadacz zostaje wyłącznie korzystającym z mieszkania oraz uprawomocnionym do świadczeń z tytułu renty. Nieruchomość nie może już zostać przez niego zbyta, nie staje się także przedmiotem dziedziczenia. Tym bardziej należy więc przed nawiązaniem umowy skontrolować, jakie będą nam należeć się uprawnienia jak też ograniczenia dotyczące mieszkania a także dysponowania nieruchomością i jakie są gwarancje wypłaty świadczenia. Ważne, aby w umowie znalazły się postanowienia, jakie uporządkują zasady korzystania z posiadłości. Przykładowo gdy dożywotnik będzie chciał wynająć mieszkanie bądź jego część, musi zatroszczyć się o to, ażeby takie upoważnienie zostało przewidziane w umowie. Nawiązanie umowy najmu lub podnajmu będzie bowiem wymagało zgody i udziału spółki jako posiadacza nieruchomości (przejdź na stronę funduszhipoteczny.pl). Wszelakie sprawy powiązane ze swobodną eksploatacją apartamentu lub wykonywaniem remontu powinny również zostać uregulowane w umowie.
renta hipoteczna

Autor: John Menard
Źródło: http://www.flickr.com
hipoteka zwrotna

Autor: Gage Skidmore
Źródło: http://www.flickr.com
Pamiętajmy też o kosztach ubezpieczenia majątku – te w oferowanych na rynku umowach z zasady obciążają dożywotnika.

Czy potrzebne jest Ci istotne omówienie (http://www.wykabruk.pl/) tego zagadnienia z wieloma detalami? Przygotowaliśmy dla Ciebie dobrą wiadomość – znajdziesz je w tym linku.

Warto zatem zagwarantować sobie prawo wyboru ubezpieczyciela.

Umowa powinna też wprost ujmować, czy oraz na jakich warunkach możliwe będzie korzystanie z pomieszczenia przez innych domowników, na przykład osoby bliskie dożywotnika. Hipoteka (zobacz kredyt budowlany wrocław) zwrotna może być dobrym rozwiązaniem, jednak musimy uważać na to co parafujemy.