Ile jest warte nasze mieszkanie? Jak je wycenić? Jakie istnieją na to sposoby? Czy warto korzystać z pomocy fachowca?

Ile jest warte nasze mieszkanie? Jak je wycenić? Jakie istnieją na to sposoby? Czy warto korzystać z pomocy fachowca?
Być może chcielibyśmy sprzedać nasze lokum, jednak nie wiemy, ile pieniędzy możemy zażądać? A może chcemy określić wartość nieruchomości odziedziczonej w spadku, aby zapłacić podatek? W jaki sposób to uczynić? Jest tak właściwie parę sposobów na oszacowanie wartości posiadanej nieruchomości.

Najłatwiejszym sposobem, a do tego dostępnym powszechnie są ogłoszenia zamieszczane w gazetach lub internecie. Są to darmowe ogłoszenia, więc każdy może je sprawdzić. Jest ich bardzo sporo, setki jak nie tysiące nieruchomości tam wystawianych posiada często opisy oraz zdjęcia, jak również konkretną cenę. To jednak jedynie kwota ofertowa, tak więc jest to kwota, od jakiej sprzedający i kupujący mogą zacząć rozmowę. Innym, równie ciekawym rozwiązaniem dostępnym w sieci, jest możliwość przybliżonego wycenienia nieruchomości (Prime Project – zarządzanie nieruchomościami)-
Nieruchomość

Autor: Bill Wilson
Źródło: http://www.flickr.com
Jesteśmy w stanie to zrobić na konkretnych stronach poprzez wypełnienie mniej lub bardziej zawiłej ankiety. Możemy nawet zrobić to darmowo, ale jest to zależne rzecz jasna od miejsca, w jakim to robimy. Co przy tym istotne, często niezbędna jest wycena, gdzie powinna podpisać się uprawniona osoba. Mowa tu o rzeczoznawcy nieruchomoścnieruchomości (więcej informacji)nt, tak zwany operat szacunkowy jest konieczny, kiedy ubiegamy się o kredyt, ale też na przykład, gdy mamy spór z Urzędem Skarbowym. Tego typu specjalistę łatwo znaleźć w każdym większym mieście, jak rzeczoznawca nieruchomości Warszawa. Taki jest w stanie na przykład, na podstawie informacji o transakcjach nieruchomościami podobnymi do naszych podać dokładnie, ile wynosi wartość naszego mieszkania- .

To jednakże tylko jedna z metod, jakie są używane przez tego typu specjalistów. Ci fachowcy jednocześnie są w stanie podać wartość mieszkania czy domu, ale również pozostałych rzeczy, jak działka, teren zalesiony czy biurowiec. Dla tego więc, kto potrzebuje fachowej pomocy konieczne jest znalezienie tego typu osoby. Dzięki temu możemy mieć pewność, że taka nieruchomość zostanie wyceniona w dokładny sposób. Jeżeli od tego typu informacji jest zależne dobro jakiejś większej sprawy, tym bardziej trzeba powierzyć wykonanie tej czynności doświadczonej osobie.