Jak prezentuje się kwestia finansowa odnośnie pompy ciepła? Czy one się opłacają? Od czego to zależy?

Jak prezentuje się kwestia finansowa odnośnie pompy ciepła? Czy one się opłacają? Od czego to zależy?
Czy wiesz jak dużo możesz zaoszczędzić zamieniając kocioł na pompę ciepła?Jak jednak planujesz faktycznie tak postąpić musisz pamiętać, iż wiele zależy od współczynnika COP. To stosunek ilości energii dostarczanej do instalacji grzewczej w skraplaczu pompy do tego, ile pobierze ona energii elektrycznej. Nie do końca jasne? W tej okoliczności, zapraszam do lektury.

kaloryfer

Autor: JMacPherson
Źródło: http://www.flickr.com
Dla pomp stosowanych do ogrzewania pomieszczeń będzie się on wahał od 2 do 4 (COP). Oczywiście, taki wynik uzyskamy, jeśli weźmiemy pod uwagę średnią całego sezonu grzewczego. Tak więc im będzie bardziej znikoma różnica temperatury między ośrodkiem, z jakiego pompa bierze ciepło (czyli parownikiem pompy), a temperaturą, do której pompa (sprawdź także działka wodne) może nagrzać czynnik grzewczy (czyli skraplacz), to osiągniemy lepszą efektywność. Temperatura skraplacza przeważnie nie jest niższa niż 40 stopni celsjusza, ale tyle właśnie trzeba, żeby działała instalacja grzewcza. Trzeba wiedzieć, iż niższa temperatura mogłaby spowodować, że niezbędne byłyby urządzenia o dosyć dużej powierzchni wymiany ciepła (zobacz ).

Wszystko więc zależy od temperatury ośrodka, z którego pompa będzie brać ciepło. Im będzie bardziej wysoka, tym bardziej znaczny będzie COP, co w konsekwencji zapewni mniejsze koszty ogrzewania. Jak w takim razie wygląda opłacalność pompy ciepła? Dosyć stabilną oraz wysoką temperaturę w okresie grzewczym posiadają naturalne zbiorniki wodne, zaś trochę niższą grunt o głębokości poniżej jednego metra.

Zagadujecie nas czasami o naszą kolejną witrynę. Oto ona. Wystarczy najechać na poniższy link i można zobaczyć tutaj nowe ciekawe wpisy.

Temperatura parownika pompy gruntowej jest zazwyczaj bliska zera stopni przez cały okres jej pracy. W ten sposób staw lub studnia głębinowa jest w stanie zagwarantować nawet 10 stopni celsjusza podczas mroźnych dni.

Jednakowoż do poboru ciepła z gruntu albo wody konieczna jest już instalacja, której koszt jest w stanie przekroczyć dwadzieścia tysięcy złotych (w przypadku pompy grzewczej – 10 kW). Jednakże, nie zawsze bądź dosyć ciężkie jest jej wykonanie, przykładowo z powodu zbyt małej ilości miejsca lub niskiego poziomu wód gruntowych. Jeśli tak, można wybrać pompę powietrzną. Należy jednakże mieć na uwadze, że w czasie mrozu jej skuteczność spada i to dość znacznie. Tak więc koszty ogrzewania mogą wynieść nawet dwa razy większą ilość niż na pompę gruntową.