Jak rozwija się rynek nieruchomości

Jak rozwija się rynek nieruchomości
W zeszłych miesiącach można zaobserwować stabilny trend we wzroście skali inwestycji z państw Europy Zachodniej. Największe zagraniczne firmy dostrzegają spory potencjał w Polsce, dlatego bardzo często poszukiwane są lokale do wynajęcia w wielu miejscowościach, choć jesteśmy w stanie wskazać kilka przodujących miast. Poza stolicą to właśnie Wrocław jest najchętniej wybieranym miastem do otworzenia oddziału. Czemu tak się dzieje?

Niewielkie koszty zatrudnienia

Nowoczesne biuro

Źródło: en.wikipedia.org

Bądźmy szczerzy, że przede wszystkim pasują im wyraźnie niższe koszty zatrudnienia pracowników. W ostatnich latach przeciętne koszty (http://ehsbiznespartner.pl/redukcja-kosztow/) pracownika w Europie Zachodniej (włączając w to koszty ubezpieczenia i inne) to ponad 31 euro na godzinę. W naszym kraju jest to tylko 7 euro. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą znacząco obniżyć koszty produkcji, a w czasach nienajlepszej koniunktury jest to bardzo korzystne.

Najchętniej wybierane miejsca

Bardzo często zakłady otwierane są w pobliżu większych miejscowości. Kraków, Wrocław czy Gdańsk to najczęstsze wybory wśród zagranicznych inwestorów.

Zaciekawił Cię opisywany artykuł? Zobacz i sprawdź daewoo części teraz, tutaj jest coś, co najprawdopodobniej także jest wartościowe.

Jest to dowód na to, że nie tylko Warszawa liczy się wśród inwestujących. Istotnym powodem tego są bardzo duże koszty najmu biura czy też najwyższe płace w kraju. Inwestorzy preferują tworzyć zakłady w pobliżu pozostałych miejscowości, gdzie dostępna jest ta sama kadra z podobnym wykształceniem, ale o wyraźnie mniejszych wymaganiach finansowych.
Dodatkowym plusem są oczywiście cały czas tworzone specjalne strefy ekonomiczne, gdzie firmy zaczynające działalność płacą trochę niższe podatki.

Biuro niekoniecznie w stolicy

Przestrzeń biurowa

Źródło: macafconsultancy.com

Takie rozrzucenie zakładów po różnych województwach sprawia, że nie ma już potrzeby tworzenia siedziby w stolicy. Tak było jeszcze dekadę temu, gdy przedsiębiorstwa zagraniczne za wszelką cenę chciały mieć siedzibę w stolicy, bo reszta miast dopiero się rozwijała. Dziś, gdy fabryki tworzone są np. w pobliżu Poznania czy Lublina, wygodniej jest otworzyć biura w ich pobliżu. Często jednak firmy wybierają inne rozwiązanie. W Warszawie otwierana jest główna centrala, ale niezbyt, a główne biura są w pobliżu fabryk. To powoduje, że wyraźnie przeobraził się rynek wynajmu biur w całym kraju. Można się samemu o tym przekonać wertując portale z ogłoszeniami, gdzie często występują biura jak np. Występuje sporo ogłoszeń sprzedaży małych biur jak i całych budynków.

Zmiany na plus

Dzięki tworzeniu specjalnych stref ekonomicznych i mądrym zabiegom lokalnych samorządów, coraz więcej inwestycji zagranicznych podejmowanych jest w różnych częściach kraju. Dzięki temu płyną tam wielkie pieniądze, zmniejsza się bezrobocie. Te obszary mają niepowtarzalną możliwość rozwoju. Być może nie dościgną Warszawy, ale istotne jest że młodzi ludzie nie muszą już szukać pracy w stolicy i mogą ją znaleźć np. w Lublinie.