Jaka jest rola stabilnego gruntu dla bezpieczeństwa inwestycji, metody jego utwardzania.

Jaka jest rola stabilnego gruntu dla bezpieczeństwa inwestycji, metody jego utwardzania.
Budując nieduży dom, przemysłowy budynek lub drogę wykonawcy stają niekiedy przed problemem źle utwardzonego gruntu. Niekiedy takie mało korzystne warunki występują na całym obszarze budowy, a czasami jedynie w niektórych miejscach – lecz za każdym razem może to stanowić spory problem przy pracach budowlanych.

Mało stabilne podłoże będzie źródłem niejednego poważnego problemu podczas robót, począwszy od tego, że grunt będzie cięższy do przygotowania, a kończąc na prawidłowym utrzymaniu fundamentów czy innych konstrukcyjnych elementów. Dlatego też bardzo ważnym etapem każdej budowlanej inwestycji powinno być szczegółowe zbadanie podłoża na pełnym obszarze robót.

Ciekawisz się tym tematem? Przeczytaj zatem dalej o tym wątku w następnym artykule, który dla Ciebie przygotowaliśmy. Myślimy, że Ci się spodoba.

IMG=1309/522596fa57498___flickr_9646192291.jpg|R|W=218] Trzeba tak zrobić z tego powodu, że często niestabilności mogą wystąpić lokalnie, na przykład na jednym kawałku działki może być twarda, ubita ziemia, a w drugiej jej części piaszczysta gleba. Precyzyjnie wiedząc, jak wygląda grunt pod inwestycję przygotować się można do dalszego etapu prac, najczęściej wybiera się wzmacnianie podłoża (strona) używając jednej z kilku dostępnych metod.

Żeby grunt miał wystarczające parametry, miał należytą twardość i nadawał się pod planowaną inwestycję, to należy w niejednym przypadku go sporo wzmocnić. Wzmacnianie gruntu (patrz) można przeprowadzić na parę sposobów, a wybór najlepszego uzależniony będzie od wielu czynników. Wszystko będzie zależało od tego, co będzie wzmacniane, charakterystyki wodnej na terenie działki i rodzaju przewidywanej inwestycji – całkowicie inaczej będzie się postępować, jeśli na działce planowany jest parking, a inaczej, kiedy ma zostać postawiony ośmiopiętrowy biurowiec.

W największym skrócie utwardzenie gruntu polegać będzie na takim jego usztywnieniu, żeby zaczął spełniać określone parametry. Przeważnie robi się to poprzez ubijanie ciężkim sprzętem, zastosowanie dodatkowych zbrojeń lub wlanie specjalnych substancji, które usztywnią całą warstwę. W tej ostatniej metodzie coraz częściej wykorzystuje się spoiwa drogowe, mają one dobre parametry i są chętnie stosowane do takich celów. Więcej na