Jakiego rodzaju dom będzie najbardziej odpowiedni dla wymagań – piętrowy czy z poddaszem użytkowym? Jaki rodzaj domu wybrać?

Jakiego rodzaju dom będzie najbardziej odpowiedni dla wymagań – piętrowy czy z poddaszem użytkowym? Jaki rodzaj domu wybrać?
Wybór pomiędzy domem z poddaszem użytkowym i piętrowym domem nie jest łatwy. To ważna decyzja, bo decyzja o wyborze piętra albo poddasza będzie decydowała o końcowym wyglądzie domu, co przekłada się na charakter wnętrza czy koszt całego projektu. Od razu wiadomym jest, że trzeba będzie zbudować dom z dwiema kondygnacjami, jeżeli działka jest małych rozmiarów, natomiast my planujemy mieć duży dom. Czasem wysokość zostaje niejako narzucona, gdyż na określonym terenie jest obowiązujący plan miejscowy, a więc jeśli taki zapis znajduje się w wydanej decyzji o warunkach zabudowy, to prawdą jest, że nie mamy wyboru.

dom

Autor: Sam Howzit
Źródło: http://www.flickr.com
Więc tego rodzaju projekty domów piętrowych (przejrzyj pełną propozycję pod tym adresem) mogą być problematyczne w realizacji. Inną, też istotną kwestią są nasze oczekiwania i upodobania. Domu z 2 kondygnacjami na pewno będziemy potrzebować, jeżeli planujemy mieć dosyć czytelny podział poziomów – część przeznaczona dla domowników i gości (na dole), jak i część prywatna, na górze. Ten, dla kogo dom to czerwona ceramiczna dachówka oraz spadzisty dach, powinien budować dom z poddaszem użytkowym. Duża ilość osób tego typu dom (zobacz gotowe domy ceny) uzna za bardziej gustowny i swojski, gdyż jego pierwowzorem jest wiejski dom albo dworek. Piętrowy dom (zobacz domy modułowe projekty) ma natomiast bardziej miejski charakter.

Pamiętajmy bowiem, że piętrowe były kamieniczki blisko rynków miast i nowoczesne miejskie wille z płaskimi dachami. W naszym kraju niestety przez długi okres najbardziej rozpowszechnioną wersją domu piętrowego były sześciany o kopertowych dachach, a rzeczywiście dom piętrowy nie powinien być kostką. Najbardziej korzystnie widzimy to na przykładzie domy piętrowe projekty, tam jesteśmy w stanie znaleźć wielką ilość rewelacyjnych oraz nowoczesnych domów piętrowych. W innych państwach, jak Włochy lub Niemcy, w jakich popularne są dachy o zdecydowanie mniejszym spadku, piętrowe domy to naturalne zjawisko, a jednocześnie tego rodzaju domy są stylowe.

Podobnie w niektórych regionach naszego kraju nie zobaczymy dachów, które będą nawiązywać do tradycji polskiego dworku (na przykład na Śląsku). Więc możemy korzystać z różnorodnych projektów, by odnaleźć najbardziej profesjonalny. Zawsze swoją decyzję można skonsultować z architektem, tak więc będziemy wiedzieć, czy taki wybór jest rzeczywiście perspektywiczny i czy warto w niego zainwestować.