Jakimi sposobami zadbać można o oszczędności ciepła w budynkach wielorodzinnych.

Jakimi sposobami zadbać można o oszczędności ciepła w budynkach wielorodzinnych.
Osoby mające prywatny dom doskonale wiedzą, ile ich kosztuje grzanie, lecz nieco odmiennie będzie w przypadku mieszkańców bloków wielorodzinnych. Oni przeważnie tę opłatę mają ukrytą w opłatach czynszowych, i wielu ludzi nawet nie wie dokładnie, na jakim pułapie się ona kształtuje. Dodatkowo jeżeli opłata jest wyliczana na podstawie wielkości mieszkania, a nie faktycznego zużycia, to praktycznie wcale zachęcać to nie będzie do tego, aby w jakiś sposób pilnować tego, co się dzieje z ogrzewaniem w domu. Lecz w ostatnim czasie kładzie się rosnący nacisk na to, aby uporządkować te kwestie, zwłaszcza jeśli będzie chodzić o bardziej dokładne rozliczenia mieszkańców. W sytuacji, gdy płaci się od wielkości mieszkania, to osoby które mają większe lokale będą ponosić dużo większe koszty, mimo że niejednokrotnie zużywają znacznie mniej energii cieplnej. Dodatkowo taka forma opłat w żaden sposób nie będzie motywować do tego, aby ciepło oszczędzać, bo przecież nikomu nie będzie na tym zależeć, jeśli na nic się to nie przełoży.

wizja - dom

Autor: Daniel Jolivet
Źródło: http://www.flickr.com
Z tego też powodu w wielorodzinnych budynkach coraz chętniej zaczyna się stosować różnego rodzaju czujniki które służą do rzeczywistego wyznaczania zużytego ciepła. Jeśli będzie się chciało wiedzieć dokładniej, ile ciepła zostało wykorzystane przez konkretny lokal, to konieczne do zastosowania będą ciepłomierze (jak działają ciepłomierze). Jeszcze do niedawna z ciepłomierzami było wiele problemów, ponieważ ze względu na sposób mierzenia dawały niekiedy zafałszowane wyniki. Lecz w ostatnich latach wykorzystuje się nowoczesne ciepłomierze cyfrowe, mające oprócz dokładnej rejestracji poboru ciepła również dużo innych pożytecznych funkcjo. Jeśli z jakiś powodów nie będzie możliwości dokładnego mierzenia zużycia energii w danych lokalach, ale chciałoby się wiedzieć, jaki jest udział tego zużycia, to wykorzystuje się inne urządzenia.

W takich przypadkach najczęściej wykorzystywane są podzielniki kosztów ogrzewania – sprawdź na stronie.

Absorbujący artykuł? Jeżeli tak sądzisz, to kliknij ten link, w serwisie zgłoszenie rozbiórki, który w tamtym miejscu znajdziesz, też jest coś interesującego!

br>
Intryguje Cię nasz wpis? Jeżeli tak, to sprawdź ten użyteczny link. Zgłębisz tam informacje, które okażą się dla Ciebie zajmujące.

Nie są to liczniki ciepła, tak więc nie muszą przechodzić całej procedury legalizacyjnej, a jedynie pozwalają na oszacowanie, ile które mieszkanie zużywa ciepła.