Najbardziej popularne trendy w projektowaniu domów – jakie rozwiązania cieszą się współcześnie największym zainteresowaniem?

Najbardziej popularne trendy w projektowaniu domów – jakie rozwiązania cieszą się współcześnie największym zainteresowaniem?
Architektura przeżywa aktualnie swój renesans. Po latach, gdy władze komunistyczne ograniczały się do budowania bloków z wielkich płyt, a prywatni inwestorzy budowali klockowate domy, pozbawione wszelkich ozdobników, przyszedł okres rozkwitu architektonicznego. Dzisiaj istotnym zainteresowaniem cieszą się zarówno domy nowoczesne, jak także te nawiązujące do stylistyki minionych epok, tym samym każda osoba na pewno będzie mogła odszukać coś najlepszego dla siebie. Jakie trendy są w takim razie rzeczywiście popularne w projektowaniu dzisiejszych domów?

Co najważniejsze, większość nowoczesnych architektów wykorzystuje duże okna. Dlaczego? Lokalny klimat niestety oznacza, że przez kategoryczną większość roku na dworze słońce wschodzi faktycznie późno, a zachodzi szybko, niekiedy także w czasie dnia panuje półmrok. Większe okna pozwalają wobec tego na pełniejsze doświetlenie (doświetlacze okien piwnicznych) poszczególnych pomieszczeń. Nie trzeba bać się, że w ten sposób odsłania się wnętrze domu, gdyż na dzisiejszym rynku oferowany jest szeroki wybór wszelkiego typu rolet, więc każda osoba będzie w stanie wybrać najbardziej satysfakcjonujący dla siebie produkt.

garaż z klinkieru

Autor: ATLAS
Źródło: ATLAS

Dodatkowo, architekci wykorzystują też ciekawe rozwiązania dotyczące elewacji. Ogromnym zainteresowaniem charakteryzują się między innymi zewnętrzne ściany z klinkieru (link). Ich ważną zaletą jest nie tylko atrakcyjny oraz nowoczesny wygląd, ale również wytrzymałość. Dom z klinkieru będzie odporny na działanie niekorzystnych warunków klimatycznych, jakich w polskim klimacie niestety nie brakuje.

Poza tym, klinkier jest odporny także na brud, więc nie będzie konieczności regularnego czyszczenia, a dom przez wiele lat zachowa swój atrakcyjny wygląd. Warto mieć to na uwadze, zastanawiając się nad rozwiązaniami elewacyjnymi dla swojego domu – sprawdź porady. Nowoczesne elewacje czasami są wykonywane też z różnokolorowych tynków – pod tym względem panuje naprawdę bardzo duża dowolność.

Zresztą, do łask wracają też domy (zobacz ofertę: domy na sprzedaż koszalin urbanowicz) drewniane, na przykład zrobione z bali drewnianych, jakie są nie tylko naturalne i gwarantują odpowiedni wystrój, ale również stanowią najlepszy izolator ciepła. Oczywiście, nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że takie domy wyglądają rzeczywiście pięknie. Polska architektura jest więc coraz bardziej otwarta na nowoczesne rozwiązania.