Nowatorskie budownictwo wykorzystujące tysiącletnie technologie czyli wszystko o cegłach ceramicznych.

Nowatorskie budownictwo wykorzystujące tysiącletnie technologie czyli wszystko o cegłach ceramicznych.
Rozpoczynając budowanie domu jedną z podstawowych decyzji, którą należy podjąć, powinien być rodzaj użytych materiałów do budowy. Minione lata w dużym stopniu odmieniły budowniczy rynek, pojawiły się nowoczesne technologie, jakie pozwalają na budowanie szybsze i bardziej oszczędne, lecz nadal jednym z podstawowych materiałów są cegły z ceramiki. I wszystko będzie wskazywać na to, że w najbliższym czasie nic nie ulegnie zmianie, bo zalet cegieł zrobionych z wypalanej gliny jest bardzo dużo, zresztą zaświadcza o tym najlepiej kilka tysięcy lat historii.

Elewacja z cegły Kosmo

Autor: Escadra Publica
Źródło: Escadra Publica

Ceramiczne cegły producent cegieł ogniotrwałych powstają z naturalnych surowców, czyli gliny, piasku i wody, po zmieszaniu i wypełnieniu formy wypala się je w wysokich temperaturach. Dzięki takiej technologii dostaje się mocny, solidny materiał konstrukcyjny, doskonały do najróżniejszych zastosowań w budownictwie (cena pustaków). Ogromna ilość dostępnych modeli cegieł, różniących się parametrami oraz wielkością sprawia, że do każdego zastosowania da się wybrać odpowiedni rodzaj, który najlepiej będzie pasował w konkretnej sytuacji.

Ceramiczne cegły mają dużo zalet, najlepiej będą o tym świadczyć budynki sprzed kilku wieków, które pomimo trudnych warunków atmosferycznych cały czas stoją w doskonałej formie, oraz aktualne opinie o cegłach ceramicznych. Jedną z dużych zalet ceramicznych cegieł jest ich ogromna trwałość. Budowle wzniesione z cegieł tego rodzaju mogą naprawdę długo postać, o ile rzecz jasna będzie się używać równie porządnej zaprawy podczas ich stawiania.

Najnowsze odmiany cegieł mają również doskonałe właściwości izolacyjne i cieplne (nadporoża porotherm), zastosowanie w nich mikroskopijnych, wypalanych otworków sprawia, że dobrze będą się nadawać do budowania oszczędnych, ekologicznych domów. Niewątpliwym atutem takich cegieł jest także zdrowy mikroklimat, jaki panuje we wnętrzu budynku. Cegły ceramiczne bardzo dobrze mogą regulować parametry powietrza, a oprócz tego nie mają w sobie żadnych niebezpiecznych dla zdrowia substancji. I na koniec ostatni wielki plus, a mianowicie bezpieczeństwo użytkowania, ceramiczne cegły (https://wienerberger.pl/informacje/ceramiczna-%C5%9Bciana-jednowarstwowa-porotherm) są całkowicie niepalne.