Określanie kwoty danej nieruchomości

Określanie kwoty danej nieruchomości
Każdy, kto kupował lub sprzedawał mieszkanie zdaje sobie sprawę, że całkiem inaczej widzimy cenę nieruchomości. Inaczej na nieruchomość spogląda ten, który sprzedaje, bo chce jak najwięcej zyskać i zupełnie inaczej spogląda ten, który kupuje, bo nie chce wydać za dużo. To najczęściej nie pozwala na znalezienie zgody.

Dlatego niezbędna okazuje się fachowa wycena nieruchomości, bo jedynie tak można dowiedzieć się ile, faktycznie, dana nieruchomość jest warta. Nie chodzi tu tylko o mieszkania, ale też o działki, czy o całe kamienice. Nieruchomość przed sprzedażą powinna zostać wyceniona, żeby nie została sprzedana za zbyt niską cenę, ale też by nie została sprzedana za zbyt duża cenę. Nad tym wszystkim jest litera prawa, z którą trzeba się liczyć.

Ile dana nieruchomość powinna kosztować:

nieruchomości

Autor: Guilhem Vellut
Źródło: http://www.flickr.com

Gdy idziemy do biura nieruchomości otrzymujemy oferty mieszkań, czy pozostałych nieruchomości już z określoną ceną. Zresztą idąc do takiego miejsca wiemy ile mniej więcej możemy wydać i mówimy, w jakim przedziale cenowym możemy szukać nieruchomość (sprawdź serwis). Ale nim oferty pojawiają się na panelu w biurze nieruchomości muszą one zostać wycenione, a taka wycena nieruchomości jest kosztowna. Często biuro nieruchomości bierze na siebie wycenę i tę wycenę wliczana w koszt do zapłaty za nieruchomość (poznaj nieruchomości Archicom Polska S.A.). Zwraca się w takiej wycenie uwagę na wszystko. Jeśli jest to mieszkanie na rynku wtórnym to robi się skrupulatną dokumentację każdego pomieszczenia, każdej wady, którą będzie należało naprawić po wprowadzeniu się, bo one mają wpływ na cenę, którą podaje się potencjalnemu nabywcy. Autor:

zielony człowieczek z domem

Źródło: flickr.com
Wiadomo, że poza samą wyceną możemy negocjować cenę, jednak nie da się doprowadzić do tego, że kwota będzie obniżona o jakieś 50%. Jeżeli sami sprzedajemy mieszkanie to też musimy podeprzeć się kosztorysem. Wycenę da się zrobić online, to pozwala na stworzenie takie wstępnej wyceny takiego lokalu. To daje nam możliwość stwierdzenia, czy opłaca nam się sprzedawać to mieszkanie, czy takiej kwoty się spodziewaliśmy. Oczywistością jest, że osoba sprzedające chce otrzymać jak najwięcej pieniędzy, a kupujący mieć mieszkanie za jak najmniejszą kwotę, czyli najbardziej korzystnej dla niego cenie. Dlatego tak istotna jest właściwa wycena.