Stropodach, staje się synonimem współczesnego budownictwa

Stropodach, staje się synonimem współczesnego budownictwa
Zadaszenie, to ukoronowanie całego budynku i równocześnie jeden z najistotniejszych elementów domu. Osłania domowników przed opadami atmosferycznymi, wiatrem, hałasem, ucieczką ciepła w miesiącach zimowych oraz chroni dom przed silnym oddziaływaniem termicznym słońca, w lecie. Musi być zatem szczelny, solidny i dający poczucie bezpieczeństwa. A to wszystko zależy nie tylko od materiałów pokryciowych, ale także innych jego składników, jak właściwa izolacja, uszczelnienie itp. Chociaż funkcja zadaszenia przez długie lata nie ulegała zasadniczym przeobrażeniom, to dziś wraz z rozwojem i postępem technologicznym, wygląd budowli i ich konstrukcja podlega nieustannej przemianie. Od jakiegoś czasu, można odnotować dążenie do tworzenia budynków z dachem płaskim.

Dach pokryty papą izolacyjną
Takie rozwiązanie coraz chętniej wykorzystywane jest również w sytuacji budynków niskoenergetycznych. Co prawda dom z popularnym, stromym dachem , można również wydajnie zaizolować, jednak pęd do budowania obiektów z dachem dwuspadowym wyraźnie spada, zarówno w budownictwie wielorodzinnym, jak i w całej branży budowlanej. Nazwę dach (sprawdź na www.novatik.pl) płaski, używa się do dachów o nachyleniu względem poziomu od 0 do 3%. Stropodach w zależności od typu, składa się z kilku warstw, z których każda spełnia określone funkcje. Materiały wykorzystywane na dachach płaskich powinny całkowicie chronić dach – (dekarstwo dolny śląsk) – przed przeciekaniem, zniszczeniami i uszkodzeniem konstrukcji. Warto podkreślić, że dachy całkiem płaskie, nie pojawiają się. W celu uzyskania warstwy spadkowej, można wykorzystać styropianowe kliny dachowe.

Źródło: MEGA Styro

membrany dachowe

Autor: Marma Polskie Folie
Źródło: Marma Polskie Folie
Kliny styropianowe są bardzo dobrym wyjściem kiedy chcemy otrzymać lekką konstrukcję pokrycia dachowego. Ich głównym zadaniem jest odpowiednie rozprowadzenie wody opadowej z połaci dachowej. Czy warto ocieplać stropodach? Odpowiedź jest bezsprzeczna – z dbałości o środowisko oraz ze względów oszczędnościowych, trzeba zdecydować się na położenie warstwy izolacyjnej zadaszenia. Dobrze położona warstwa papy na styropianie pozwoli bardzo efektywnie z pozytywnym skutkiem zapobiec stratom energii, a równocześnie zmniejszyć wydatki poniesione za użytkowanie budynku. Jeżeli chodzi o materiał termoizolacyjny, to trzeba zadbać, aby był najwyższej jakości. Obecnie produkowane papy termozgrzewalne, należą do nowoczesnych metod krycia dachów. Są wynikiem wielu lat eksperymentów w produkowaniu materiałów bitumicznych. Dzięki temu, stały się najwłaściwszym materiałem do hydroizolacji stropodachów w naszych warunkach środowiskowych.

Sprawdź też: