Typy podłoża i ich zastosowanie

Typy podłoża i ich zastosowanie
Podłoże jest bardzo ważnym elementem zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Od odmiany podłoża uzależnione jest, w jaki sposób ludzie się poruszają. Podłoża miewają rozmaite zastosowania. Na pewno jednak zrobione są z rozmaitych materiałów. Wybór tego tworzywa zależy od miejsca, gdzie się znajdzie oraz od zastosowania. Rodzaje podłoży we wnętrzach, czyli podłóg, podobnie jak pozostałe elementy wykończenia podlegają modom. W dawnych wiekach w domach mieszkalnych nie było w ogóle podłogi, a tylko klepisko. Z biegiem lat jednak stan ten się zmienił. Doceniono na przykład zalety drewna, wykorzystanego w postaci podłoża. Dla jeszcze wyższego poziomu wygody powstały wykładziny i dywany.

Podłoża do sportów na zewnątrz

Jest duża liczba różnych dyscyplin sportu. Każda z nich z kolei wymaga innego typu podłoża. Dyscypliny uprawiane poza pomieszczeniami obejmują wielkie zróżnicowanie, jeśli chodzi o podłoże. W dawniejszych czasach na przykład boiska szkolne były asfaltowe. Na dzień dzisiejszy porzuca się to rozwiązanie, ze względu na zbyt dużą twardość betonu, co zwiększało ryzyko urazów. Nowym materiałem jest syntetyczna trawa, natomiast do bieżni używany jest tartan. Jest to specjalne tworzywo sztuczne, zapewniające właściwą sprężystość podłoża na bieżniach i rozbiegach. Dzięki tej miękkości minimalizuje niebezpieczeństwo znacznych kontuzji. Jeżeli chodzi o boiska i stadiony futbolowe, stosuje się tam specjalne gatunki murawy, która także jest we właściwy sposób pielęgnowana.

Podłogi
Wewnątrz każdego domu znajduje się jakaś podłoga. Jej rodzaj zależy od upodobań domowników oraz od wyglądu, jaki chciano osiągnąć. Różne rodzaje podłóg wykorzystuje się w różnych pomieszczeniach. Przykładowo typowym podłożem do łazienki jest podłoga z płytek ceramicznych, jest bowiem łatwa w czyszczeniu. W pokojach natomiast można wykorzystać podłogę z drewna. Tak zwane deski podłogowe z naturalnego drewna są kosztowne, ale efekt jest w każdym przypadku wspaniały i robi wrażenie. Układanie rodzaju podłoża nie jest zajęciem które przysparza problemów. Ułatwiają je tego typu narzędzia, jak między innymi klej d4, służący właśnie do łączenia kawałków drewna.