W jaki sposób mądrze wziąć się do budowy domu?

W jaki sposób mądrze wziąć się do budowy domu?
Budowa domu to złożona inwestycja, składa się bowiem z wielu skomplikowanych elementów a żadnego z nich nie można lekceważyć. Dlatego do budowy budynku, jak do każdego ważnego zadania, trzeba się dobrze przyszykować.
Korzystniej o wszystkim pomyśleć wcześniej, rozpatrzeć wszystkie opcje, by potem podejmować tylko trafne decyzje, zadawać fachowcom rzeczowe pytania oraz mieć pojęcie, czego od nich wymagać.

ekipa budowlana

Autor: Lafarge
Źródło: Lafarge
bateria łazienkowa

Autor: Grupa Armatura
Źródło: Grupa Armatura
Przedmiarowanie prac jest pojęciem, które wszystkim absorbującym się problematyką kosztorysowania robót budowlanych jest świetnie znane. A jakiego rodzaju funkcje pełni ściana zewnętrzna budynku oraz jakie konsekwencje pociąga za sobą dobór danej technologii? Ściana zewnętrzna, jako element konstrukcji budynku, musi mieć przede wszystkim stosowną wytrzymałość. Do tego stanowi ona główną barierę dla ciepła (w zimie uciekającego z domu, latem – przenikającego do jego wnętrza) i hałasów pochodzących z otoczenia. Niektóre materiały mają także niezwykle przydatną zdolność regulowania mikroklimatu w domu.
Jest to realne dzięki absorbowaniu poprzez nie nadmiaru wilgoci (oraz oddawaniu jej, jeśli we wnętrzach robi się zbyt sucho). Materiały budowlane różnią się też między sobą akumulacyjnością cieplną zatem zdolnością „magazynowania” ciepła pozyskanego z otoczenia. Dobór technologii przesądza o doborze konkretnych surowców do wnoszenia ścian oraz o ich ostatecznej grubości, wytrzymałości i izolacyjności cieplnej i akustycznej.

Należy mieć na względzie, że całość kosztów poniesionych na materiały ścienne nie przekracza na ogół paręnastu procent sumptów budowy. Z kolei oszczędności poczynione w czasie wznoszenia ścian właściwie zawsze owocują podniesionymi kosztami eksploatacji budynku.