W jaki sposób rozliczać się za wynajęcie mieszkania? Dowiedz się jakie posiadasz możliwości oraz co powinieneś wiedzieć?

W jaki sposób rozliczać się za wynajęcie mieszkania? Dowiedz się jakie posiadasz możliwości oraz co powinieneś wiedzieć?
Wynajmujesz swoje lokum i chciałbyś to robić przestrzegając prawa? W takim razie powinieneś podpisać kontrakt z osobą która będzie w nim mieszkać, a następnie rozliczyć z tej kwoty należny podatek. Czy jesteś pewien w jaki sposób to zrobić? Czy dowiedziałeś się już jakie masz możliwości?

Mieszkanie do wynajęcia

Autor: Arto Brick
Źródło: http://www.flickr.com
Jest sporo sposobów rozliczenia podatku za najem (sprawdź polecaną stronę).

Absorbujący tekst? Jeśli takie jest Twoje zdanie, to zerknij również na podobne serwisy (http://iltex.pl/produkty/dla-dzieci/) zawierające pokrewne tematy – one bez reszty Cię pochłoną.

Możesz dajmy na to rozliczyć się na zasadach ogólnych. Robimy to używając skali podatkowej, 18 lub 32% dochodu, jeżeli dodajemy dochody z najmu do pozostałych z innych źródeł. Dla kogo i kiedy jest to opłacalne? Przykładowo wtedy, kiedy sporo gotówki włożymy w najmowany lokal (zrobiony remont), gdyż wydatki tego rodzaju możemy wliczyć w koszty, a dzięki temu obniżyć dochód. Jeśli zdecydujemy się na ryczał, to musimy złożyć pisemne oświadczenie o dokonaniu wyboru takiej formy podatkowej.

Składamy ją naczelnikowi naszego urzędu skarbowego, ale nie później niż 20 stycznia albo 20 dnia miesiąca następującego po czasie, kiedy osiągnęliśmy pierwszy dochód z najmu. Możemy również go złożyć do końca roku, gdy pierwszy dochód z tego tytułu wpłynął na nasze konto w grudniu. Nie spóźniajmy się, gdyż w innym wypadku spowoduje to utratę możliwości wyboru i konieczność rozliczania się według skali. Jeżeli się spóźnimy, to na tą formę podatku będzie można przejść dopiero w następnym roku. Co istotne, przedłożone w danym roku oświadczenie o wyborze ryczałtu ma odniesienie także do lat następnych.

Wnętrze mieszkania

Autor: Karl Baron
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli wynajmowane mieszkanie przynależy do majątku wspólnego, to mąż i żona mają możliwość wyboru, czy będą się rozliczać z podatku po połowie, czy też jedno z nich w całości. Warunkiem wyboru opcji płacenia podatku tylko przez jednego z partnerów jest przedłożenie oświadczenia, które co istotne musi być podpisane przez oboje małżonków w urzędzie skarbowym, nie później niż do do 20 stycznia.

Może to być też data pierwszej opłaty ryczałtu w przypadku rozpoczęcia najmu w ciągu roku, albo 20 dnia miesiąca będącego po tym, kiedy wpłynął na konto pierwszy w roku przychód z najmu.

Jeżeli ta tematyka jest według Ciebie na tyle ważna, że musisz zgłębić ją też od innej strony, zatem potrzebne Ci podobne informacje, to więcej znajdziesz w tekście.

Co istotne, takie pismo będzie ważne jedynie w danym roku podatkowym, tak więc w kolejnym trzeba je ponowić. Najlepiej obliczać należny podatek specjalnym kalkulatorem, jak podatek za wynajem kalkulator (portal dla wynajmujących