W jaki sposób właściwie spreparować podłoże pod budowę dróg publicznych w naszym kraju

W jaki sposób właściwie spreparować podłoże pod budowę dróg publicznych w naszym kraju
Wiejskie i osiedlowe drogi w w naszym kraju, szczególnie na wiosnę, przypominają swoim wyglądem bardziej żółty ser niż niezagrażający kierowcom pas ruchu. Co poniektórzy ponadto zastanawiają się, jak to się jest, że drogi na Czarnym Lądzie wytrzymują zwrotnikowy skwar, a w Polsce koleiny tworzą się przy temperaturze powietrza poniżej 30 stopni Celsjusza. Na pewno część winy za taką sytuację ponosi niewłaściwie spreparowane podłoże.

klasyfikacja gruntów

Autor: NOAA Photo Library
Źródło: http://www.flickr.com
Stabilizacja gruntu to zagadnienie odnoszące się do wzmacniania ziemi pod budowę ciągów komunikacyjnych (zobacz też – ). I nie należy od razu myśleć o autostradach. Mogą to być polne dróżki w Warmińsko-Mazurskiem, prowadzące do ukrytych w zaroślach zajazdów albo ośrodków trudniących się hodowlą dzikich i udomowionych zwierząt. Takie drogi będą służyć samochodom strażników leśnych i pracownikom straży pożarnej. Tak czy owak, muszą być one na tyle porządnie wzmocnione, że przejazd ciężarówki załadowanej drewnem albo czerwonego wozu strażackiego będzie odbywał się bez zakłóceń, a sama powierzchnia drogi pozostanie nieuszkodzona. Właśnie stabilizacja gruntu, przeprowadzona przez specjalistyczną firmę, jest w tym przypadku kluczem do sukcesu. Nie inaczej postępują inwestorzy tworzący ścieżki dla rowerów, tory dla pociągów towarowych i pasażerskich, wały czy tereny przeznaczone pod hale produkcyjne.

Tak samo dobrze przygotowane podłoże bywa potrzebne pracownikom firm budowlanych, którzy układają kostkę brukową. Obecnie nie używa się już betonowych kwadratów do wzmacniania miejskich chodników. Kostka brukowa posiada o wiele bardziej elegancki wygląd, a poza tym można ją w łatwy sposób rozbierać i powtórnie układać, np. w przypadku konieczności zejścia pod powierzchnię gruntu przy niepoprawnym funkcjonowaniu sieci kanalizacyjnej.

Zagęszczanie gruntu pod kostkę brukową odbywa się przy użyciu specjalnych maszyn, które pracują na tyle głośno, żeby stać się nieprawdopodobnie uciążliwymi dla mieszkańców pobliskich bloków (więcej na ten temat – ). Należy jednak mieć na uwadze to, że tylko dobrze spreparowane podłoże (więcej o nawierzchnie parkowe – przetestuj w promocji nawierzchnie parkowe) zagwarantuje stabilność trotuaru na długie lata. Stabilizacja gruntu czy też zagęszczanie gruntu to obszerne zagadnienia, które zgłębiają studenci wydziałów technicznych i pracownicy firm trudniących się budową dróg. Wszyscy mniej zainteresowani taką tematyką, swoje przeświadczenie ograniczają do stwierdzenia, że drogi mają być solidne i wybudowane z poszanowaniem środowiska naturalnego.