Zamierzasz zacząć budowę? Musisz zadbać o doskonałe podłoże, by okazała się ona wytrzymała

Zamierzasz zacząć budowę? Musisz zadbać o doskonałe podłoże, by okazała się ona wytrzymała
Wzniesienie budynku wymaga dokonania potrzebnych przygotowań oraz zebrania odpowiednich pozwoleń i materiałów. Warto także mieć na uwadze, że budowa domu łączy się z wymogiem nabycia odpowiedniego projektu, a także znalezienia optymalnego terenu pod budowę. Aby odpowiedzieć na pytanie, czy wybrana działka wypełnia warunki wodno-gruntowe, trzeba zlecić badanie geotechniczne gruntu.

Czym odznaczają się takie badania?

klasyfikacja gruntów

Autor: NOAA Photo Library
Źródło: http://www.flickr.com

Badania geotechniczne są konieczne na każdej działce, gdzie przeprowadzana będzie budowa, nie patrząc na to, czy wznoszony będzie prywatny dom, czy duży obiekt usługowy. Badanie gruntu pozwala dowiedzieć się, czy wskazany teren jest właściwy pod zabudowę, jak również dobrać dopasowany projekt budynku oraz rodzaj fundamentów do wykazanego podłoża. Trzeba mieć świadomość, że od przeprowadzenia tego pomiaru uzależnione jest to, czy zbudowany obiekt zachowa przez lata trwałość oraz czy będzie pewny dla zamieszkałych w nim osób.

Dlaczego badania gruntów są tak ważne?

Badania geotechniczne są bardzo ważne dla trwałości oraz stanu domu – więcej.

Czy czujesz ochotę przeczytać na nowej stronie nasz aktualny artykuł (http://smartvent.pl/automatyka/manipulatory/)? Mamy nadzieję, że tak. W takim razie zapraszamy do zalogowania się.

Jeszcze do niedawna mało który inwestor decydował się na wykonanie tego typu badań, w dużej mierze przez to, że nie dysponowano odpowiednim sprzętem i nie przejmowano się koniecznością wznoszenia budynków według projektów. W efekcie budynki stawiane na terenie, na którym nie wykonano badania gruntu, wielokrotnie okazywały się zawilgocone, miały podlewane piwnice, a nawet dochodziło to uszkodzeń ścian oraz fundamentów. Obecnie przykłada się dużą wagę do tego typu badań, gdyż dzięki nim można dobrać odpowiedni projekt oraz przeciwdziałać szkodliwemu działaniu wody.

Bardzo istotna stabilizacja podłoża

grunt

Autor: Dimitris Siskopoulos
Źródło: http://www.flickr.com

W sytuacji wyznaczania drogi podjazdowej do budynku albo budowy parkingu obok budynku użytkowego, bardzo istotna staje się stabilizacja podłoża. Polega ona na wzmocnieniu powierzchni specjalnie skomponowaną mieszanką kruszywa lub gruntu. Proporcje tego typu mieszanki są ustalane przy pomocy badań laboratoryjnych.

Czy po przestudiowaniu opisywanego tematu masz pytania? Jeżeli tak, to wejdź tu i poznaj więcej detali odnośnie przedstawianej problematyki.

W wyniku tych działań otrzymuje się powierzchnię gruntu, która jest zabezpieczona przed działaniem wody, temperatur lub odkształcanie się pod wpływem przejeżdżających wozów. Pozwala to zachować drogę lub inną powierzchnię w świetnej kondycji oraz zagwarantować sobie komfortowy dojazd do domu czy zakładu.