Zarządca budynku – kto to konkretnie jest oraz jaki ma ogólny zakres obowiązków?

Zarządca budynku – kto to konkretnie jest oraz jaki ma ogólny zakres obowiązków?
Mieszkając w bloku, kamienicy czy jakimś całkiem innym budynku „zbiorowym” nazywanym także wielorodzinnym – bardzo często nie zdajemy sobie w ogóle sprawy, że każdy spośród takiego rodzaju budynków ma swojego zarządcę.

wnętrze mieszkania

Autor: ZZ Bottom
Źródło: http://www.flickr.com
cegła

Autor: Sascha Kohlmann
Źródło: http://www.flickr.com
Jest to dość mocno zaskakujące, gdyż bardzo wielu z nas oglądając telewizję czy czytając jakąś książki na jakiś konkretny temat, nie raz natrafia na ten konkretny wątek, nie myśląc jednakże o tym, iż to samo może dotyczyć ich własnego budynku.
Praktycznie każdy budynek posiada swych lokatorów no i tym samym każdy z nich posiada swego zarządcę, który to tak naprawdę dba o niewiarygodnie sporo kwestii, o których nawet i dość często nie myślimy. Zadaniem zarządcy każdej budowli jest dbanie przede wszystkim o jej czystość oraz stan typowo techniczny i w rzeczywistości to jego zadaniem bywa dbanie o wszelkie przeprowadzane naprawy w danym budynku oraz jego remont. W pewnych konkretnych przypadkach zadaniem zarządcy bywa także czuwanie nad dostawą mediów wszystkim mieszkańcom oraz naliczaniem opłat z tym powiązanych, do czego jednakże musi być w pełni upoważniony. Sama robota (zobacz sklepmardrew.pl) jako zarządca bywa bardzo uregulowana pod względem prawnym – na ten konkretny temat znajdziemy pełno informacji w sieci internetowej, jak również cały dokument, który wyjaśnia wszelkie prawa oraz obowiązki dotyczącego tego zajęcia.

Dobrze jest wiedzieć, iż tego typu robota zwykle bywa udostępniana przez spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, chociaż najczęściej osoby dobierane na zarządców budynku bywają dobierani pośród jego mieszkańców, a kiedy kwestia jest dość sporna poprzez ich otwarte głosowanie, które później akceptuje konkretna spółdzielnia lub wspólnota. Czasem jednak się zdarza, iż zarządca bywa wybierany „z zewnątrz”.